O měsíčku se, stejně jako o každé jiné bylince, dozvíte mnoho informací. Třeba to, že se pro své protizánětlivé a antioxidační účinky používá pro výrobu čajů, bylinných směsí, mastí, tinktur nebo olejů…
Čaj z květů měsíčku lékařského pomáhá při správné funkci jater a žlučníku, posílí imunitu nebo pomůže při bolestivé menstruaci. Ve formě mastí ho lze použít na různá kožní poranění, modřiny, odřeniny. Hojí jizvy, drobné popáleniny, omrzliny a zlepší prý i celulitidu. Jupí! 🙂
Pro sběr květů měsíčku platí pár základních pravidel. Sbírejte sytě oranžově zbarvené květy, nejlépe jen okvětní lístky – mají nejvyšší podíl účinných látek. Sbírat plně rozkvetlé květy je vhodné za slunečného suchého počasí, ideálně dopoledne, a je třeba je sušit rychle ve stínu nebo v temnu. Na sluníčku totiž ztrácí barvu a tím i své léčivé látky. Vhodné je sušit je umělým teplem při nízké teplotě.
I při správném uskladnění v temnu ztrácí nasušený měsíček po celkem krátké době svou sytou barvu a tím i léčivé látky. Používejte tedy měsíček co nejdříve po usušení, dokud je ještě sytě oranžový, když zežloutne, nemá již takové účinky.
Mohlo by se zdát, že hlavní částí této rostliny je květ, ale není tomu tak. Celá rostlina je velice významným pomocníkem v přírodních zahradách. Zaručeně do zahrádky přitáhne užitečné opylovače – motýly, včely a otužilejší čmeláky. Brání růstu plevelu. A používá se i jako rostlina vhodná pro zelené hnojení, to když přirozeně obohatí půdu o potřebné živiny.
Tak co říkáte? Nás si měsíček určitě získal 🙂 Krásné letní dny. L. 🙂